Oferta sprzedaży nieruchomości

Poznań | Chełmońskiego 22

* poglądowa wizualizacja w trakcie opracowania

Mieszkania w zabytkowej kamienicy

Gdzie historyczne piękno i luksus łączą się z nowoczesnością 

0
letnia kamienica
0
Kondygnacji
0
Mieszkań
0
m2

Historyczna zabudowa

Doskonała lokalizacja

Łazarz, to dzielnica w południowej części Poznania, przyłączona do miasta w 1900 roku wraz z Wildą i Jeżycami. Jej część stanowi zapomniany nieco, dawny kompleks Johow-Glande. Pięknie zachowana architektura dzielnicy nie została zniszczona podczas wojny. Dzięki temu możemy podziwiać jej oryginalny secesyjny charakter w pełnej okazałości. 

mapa-chelmonskiego22-mieszkania-na-sprzedaz-04

Piękniejący Poznań

0 m
Rynek Łazarski​
0 m
Park Wilsona​
0 km
Start Rynek
0 m
Park Kasprowicza
0 km
MTP

Historyczna zabudowa

Jedna z najpiękniejszych kamienic w Poznaniu

Przełom XIX i XX wieku to wspaniały czas zapisany na kartach historii Europy – czas rozwoju nauki i techniki, rozkwit literatury, sztuki oraz muzyki. „Belle epoque” to również bardzo dobry i szczęśliwy okres dla Poznania. Miasto w tym czasie bardzo się rozwinęło, wzbogaciło, unowocześniło, a Łazarz, Jeżyce, Górczyn, Wilda oraz Sołacz zostały do niego przyłączone. W Poznaniu budowano wówczas wiele imponujących i ciekawych kamienic, których style architektoniczne nawiązywały do modnej secesji, ale również gotyku, renesansu, baroku czy klasycyzmu. Architektoniczną perełką, powstałą w tym okresie jest kamienica przy ulicy Chełmońskiego 22, zauważona i wyróżniona przez Macieja Brzezińskiego – historyka i wschodoznawcy oraz pasjonata poznańskiej historii, jako jedna z 10 najpiękniejszych kamienic w Poznaniu. (Źródło: poznanskiehistorie.blogspot.com /2015/07/10-najpiekniejszych-kamienic.html)

Johow-Glände

Najbardziej ekskluzywna dzielnica Poznania

Johow-Gelände to zespół mieszkaniowy, dawne osiedle luksusowych kamienic – część obecnego poznańskiego Łazarza, zlokalizowany pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Matejki, Wyspiańskiego, Ułańską i Grottgera, Chełmońskiego, Siemieradzkiego oraz Kossaka. Jego budowa rozpoczęła się na początku XX wieku, wg koncepcji jednego ze współwłaścicieli – Maxa Johowa (drugim z nich był architekt Emil Asmus, który zaprojektował najwięcej kamienic na tym terenie).

Znajdujące się tu pola bamberskie został podzielony w całości prostokątną siatką, a powstała zabudowa była dziełem różnych architektów, pochodzących głównie z Berlina, absolwentów niemieckich szkół. Stąd głównym stylem architektoniczny jest tu secesja. Co ciekawe, podobne zabudowy berlińskie zostały zniszczone w czasie wojny, a przykłady berlińskiej szkoły secesyjnej można oglądać na berlińskich pocztówkach lub… w Poznaniu. Osiedle miało charakter elitarny, a adresatami lokali byli głównie dobrze sytuowane osoby: urzędnicy, wyżsi rangą wojskowi, nauczyciele, kupcy i architekci.

Historyczna zabudowa

Wytworny standard kamienic

Johow-Glande został zabudowany pięknymi, okazałymi i reprezentatywnymi kamienicami. Były to nieruchomości cztero- oraz pięciokondygnacyjne, przypominające pałace. Luksusowe 4 lub 5- pokojowe apartamenty liczyły średnio 200-250 mkw. Nie mogło zabraknąć w nich znajdujące się na poddaszach i w suterenach mieszkań dla służby. Nie tylko wytworny standard kamienic – sztukaterie, marmury, witraże, polichromie – wyróżniał je wśród innych. Kamienice nie miały oficyn, co było nowością w tamtych czasach. Przed kamienicami miały być przedogródki, z tyłu natomiast podwórza, które stanowiły wspólne, nierzadko ciekawie zaaranżowane tereny zielone. Nowatorski był również układ wewnętrznych stron kamienic. Ich części były wysunięte w stronę ogrodu i naprzemiennie wychodziły na cofniętą część domu z przeciwnej ulicy. Zabieg ten pozwalał doświetlić pomieszczenia, których okna wychodziły na tył kamienic.   

Kamienica z historią

Kamienica Karla Roskama

Wśród z najwcześniej powstałych
budynków kompleksu był obiekt z 1906 roku, zlokalizowany przy ulicy Chełmońskiego 22. Niejednokrotnie wyróżniany mianem jednej z najpiękniejszych kamienic Poznania. Jej projektantem był Karl Roskam.

Kamienica została ozdobiona sztukateriami wykonanymi przez Artura Wagnera, a wyglądem przypomina willę. Budynek od frontu zdobi okazały ryzalit, biegnący na całej jego  wysokości, zwieńczony neobarokowym szczytem. Na fasadzie kamienicy możemy zauważyć monogram Roskmana. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków pod nr A-340 z 25 października 1991 r.

 

 

Sławni mieszkańcy

W kamienicy znajdującej się przy ulicy Chełmońskiego 22 mieszkał i tworzył znany polski kompozytor  – Tadeusz Szeligowski.  Urodzony w 1896 roku we Lwowie w polskiej rodzinie muzyków.

W latach 1918-1922 studiował prawo, a do roku 1928 muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1923 przeniósł się do Wilna, tam między 1925-27 wykładał historię muzyki na wileńskim konserwatorium muzycznym. W 1929 kontynuował swoją edukację i umiejętności w zakresie kompozycji i instrumentacji w Paryżu. W czasie wojny przebywał w Wilnie, gdzie pracował jako organista kościelny. Następnie przeniósł się do Poznania, gdzie w 1947 roku doprowadził do otwarcia oraz kierował Państwową Wyższą Szkołą Operową. Został także pierwszym dyrektorem Poznańskiej Filharmonii. W kolejnych latach kierował katedrami kompozycji w Państwowej wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz Poznaniu. W 1950 roku otrzymał tytuł profesora. Pełnił także funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 1961 był inicjatorem Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”.

 

 

 

Polski kompozytor, prawnik, pedagog i animator życia muzycznego. Autor wielu kompozycji instrumentalnych, wokalnych, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. Tadeusz Szeligowski został wyróżniony licznymi nagrodami za swoją twórczość kompozytorską, otrzymał także wiele nagród o charakterze państwowym, jak np. Nagroda Muzyczna Miasta Poznania, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W kamienicy przy ulicy Chełmońskiego 22 mieszkał od 1947 roku. Na elewacji kamienicy znajduje się tablica projektu Józefa Kopczyńskiego upamiętniająca postać kompozytora. Tablica została odsłonięta w 1966 roku.

fot. nifc.pl / pl

 

Kamienica w rankingu „TOP 10 Najładniejszych Kamienic” w Poznaniu

Lista mieszkań

Zobacz wszystkie mieszkania

NUMERKONDYGNACJAMETRAŻCENA ZA M2CENA
16Parter90,64 m24 950 zł/m2448 668 zł
17Parter60,08 m24 950 zł/m2297 396 zł
61 Piętro82,98 m29 026,27 zł/m2749 000 zł
124 Piętro75,96 m26 569,25 zł/m2499 000 zł
134 Piętro61,16 m25 869,85 zł/m2359 000 zł
144 Piętro105,64 m25 291,56 zł/m2559 000 zł
12+13+144 Piętro253,45 m25 5193,83 zł/m21 399 000 zł
Obecny stan przykładowych lokali

Zobacz galerię zdjęć

Scroll to Top